
Dette er nok den sværeste opdatering, jeg kommer til at skrive her på siderne. Men jeg syntes den er på sin plads, bla. fordi Michael har skrevet en hel del her på krigeren.dk.
Der kunne skrives mange ord, men jeg vil fatte mig i korthed.
I går blev der taget en smuk afsked med en god ven, Michael Shultz, der nu er taget afsted på sin sidste rejse.
Tidlig lørdag morgen d. 7. December, blev han dræbt i en tragisk solo-trafikulykke på Helsingevej mellem Hillerød og Helsinge.
Michael blev 36 år. Han efterlader sig sin højgravide kone og deres 2 årige datter.
Michael gjorde stort indtryk på folk på grund af hans store personlighed og hans dejlige væsen, som alle der kendte Michael vil huske ham for. Han var et naturligt samlingspunkt når han trådte ind i et lokale eller i en forsamling. Det vidner de ca. 500 mennesker om, som mødte op til hans begravelse for at tage afsked med ham.
For Michael var det at hjælpe andre mennesker, noget af det der stod ham højest. Han arbejdede som falckredder. Han var veteran med udsendelser til Irak, Kosovo og Afghanistan. Han var en meget engageret Hjemmeværnsmand, hvor han bla. har fungeret som DF for en motoriseret overvågningsdeling.
Ingen var i tvivl om, at Michael var en person der gav sig 310%, når han kastede sig ud i en opgave. Både i privaten og på job.
Da Michael i 2011 stod over for sin 3. udsendelse, fik jeg ham “overtalt” til, at skrive om livet som udsendt soldat/ redder til Afghanistan. Den opgave gik han til som alle andre. Han skrev næsten hver dag. Dog fik vi til sidst problemer, da man ikke kunne følge med ifht. at godkende/ screene alle hans skriverier. Det betyder, at der “kun” nåede at komme 20 dagbøger online. Jeg håber på et tidspunkt, at kunne publicere resten.
Du kan læse Michaels dagbøger fra Helmand her: http://krigeren.dk/23-januar-2011-intro .
Tak for alt kriger – du vil blive husket og savnet.
Æret være dit minde.
-Christian Sundsdal
Til dem der kendte Michael, så er der startet en indsamling her “Hjælp til Michael Schultz’ børn“.
[box_tip]Schultz’ dagbøger
- Dagbog fra fronten – Afghanistan Hold 11
- Afrejse og ankomst
- Slapper dag i Camp Bastion
- Afrejse fra Camp Bastion
- Overdragelse af stumper og vores ansvar
- Sidste dag for Hold 10’s Medic.
- Hold 10 flyver hjem og vi er alene på kontoret !
- Oprydning i lejren
- En gruppe til Budwan (Amadillo)
- PTR med ANA.
- PTR igen med ANA og afhent køjesække (endelig).
- Fuck en dag…. !
- PTR aflyst og Ingeniører tilkaldt.
- PTR i Green Zone (handover/takeover)
- MEDIVAC fra Green Zone
- Ny PTR i den sydøstlige del af Green Zone
- Endnu en PTR i green Zone
- Hovsa opgave og regn !!! meget regn..
- Regn regn regn og operation oprydning af lejr..
- IEG ankommer og DF tager hjem til Price igen.
R.I.P
der er skrevet om ham på BT hvor der er også link til indsamling.
http://www.bt.dk/krimi/falckredderen-der-blev-draebt-i-trafikken-michael-paavirkede-rigtig-mange-mennesker
R.I.P. soldat må din familie finde styrke og trøst
R.I.P
RIP …
R.I.P
R.I.P
R.I.P
R.I.P..
Sørgeligt, og sikke en smerte konen nu skal igennem, og snart skal hun føde uden hendes mand. Det gør sgu ondt sådan en historie her.
R.I.P
*RIP* *BIA*
Tårerne løber ned af mine kinder! Jeg savner dig kraftedme mate! Glemmer aldrig vores tid sammen i Afghanistan og i Slagelse!
Jeg ved at du blot er gået i forvejen, for at sikre vejen for din gamle gruppe!!!
Det var en smuk begravelse! Hvil i fred min ven!
RIP Michael mine tanker går til din familie og venner.
R.I.P.
Hvor tragisk. Knus og tanker til familien…
R.I.P kriger
Sov sødt soldat.
BIA
Hvil i fred, soldat! Har dyb respekt for jeres arbejde
Hvil i fred.
Tak for indsatsen.. Mine tanker går ud til jer kammerater og til familien..
Hvil i fred Soldat – æret være dit minde.
Ære være dit minde, En våben broder har forladt os, men dit minde lever videre. Og vi skal skåle ved langbordet i valhalla når min tid kommer. Og jeg vil gerne udtrykke min dybeste medføgelse for hans familie, og jeg kondolerer.
Hvil i fred.
R.I.P.
Tak for alt….bukker mig i støvet af respekt.
Hvil i fred soldat!
Ære være dit minde.. De varmeste tanker går ud til hans familie i denne svære tid.
R.I.P
Dette er helt urimeligt, som ethvert tab af et ungt menneske er.
R.I.P Soldat
Hvil i fred gamle ven..
R.I.P kriger.
Hvil i fred
R.I.P Soldat
Sørgelig historie jeg får helt tårer i øjene suk stakkels hans højgravide kone og barn :'(
R.I.P
Varmeste tanker til hans kone og 2 børn.Kondolerer.
R I P soldat er sku træls
Hvil i fred kriger, mine tanker går til de efterladte. De har lidtvet stort tab★☆★
Hvil i fred, kriger.
R.I.P. ):
Det er så hamrende uretfærdigt, klare sig gennem flere udsendelser som soldat og nu tæt på at være far til to, og så er det en simpel isglat vej en tidlig morgen som slutter det hele.
Min dybeste medfølese til hans efterladte, især hans børn som nu skal vokse op uden ham og hans kone som nu skal en helt ubegribelig hård tid igennem.
Michael var som Falckredder jo bare på vej på arbejde, og på vej ud for at hjælpe andre i nød, det er mig derfor ubegribeligt at netop denne ulykke skulle ramme ham og hans lille familie…..
Tak for din indsats…..du gjorde en forskel.
Endnu et idol er væk -.-
Hvil i fred soldat!
Har det
R.I.P.
Hvil i fred, gæve kriger.
Hvil i fred, tankerne går til familie og venner som har mistet…. Forevigt i hjertet gemt og aldrig glemt..
Rest easy bro.
R.I.P kriger
Gå enten ind på krigeren.dk eller bliv ved så lader det sig gøre….prøvede selv 3 gange.
Desværre vises der intet her.
Hvil i fred kriger
Go tur til Valhalla kriger!! Ære være dit minde!!
Rest in peace!
R.I.P. RSDG
A light was turned off, one stars were lit.
my thoughts to you in heaven are sent.
The eye can cry mouth can laugh,
but the pain in the heart, no one can see.
R. I. P. Kriger. Hvil i Fred. Lad andre overtage vagten!!
Varmeste tænker til hans kone og 2 børn!
R.I.P kriger.
R.I.P Schultz, hils i Valhalla
Ditt RIKTIGE navn er Claus (Henrik) Ditzel, du er ik nogen “von”, har INGET med Brahenitz att gøre og er absolut ingen “Graf” (i følge Politiet er du er søn av en stackars narkoman kvinne, som ik ved vem din fader er).
Det navn du slenger ud her er kun en del av at du bygget op din falske identitet, der du forsøger skjule at du er en kriminell rockere med HA-forbindelse, specialiseret på tyveri og omsætting av metaller (noget du heller ik er specielt dygtig på, i og med att du spenderet mer tid i fengelse en i frihed).
Du har ALDRIG været soldat, ALDRIG gjort en eneste positiv sag i samfundet.
Du har KUN svindlet, bedraget, været fuld av løgne og du vilde solgt din mormor for 5 kr om du klarede av det.
Dette kan enkelt verifieres med att kontakte f.ex. Karsten Termansen ved Sydsjælland og Lolland-Falsters Politi.
Du burde skemmes av at benytte en fin soldats minnesord til dine bedragerier!
linket virker ikke
Hvil i fred
RIP
God rejse soldat <3
Dont forget vores gunner sang aldrig gir vi op.
Gå ind på krigeren.dk og læs artiklen..
Mine tænker går til konen :(
Et stort tab. Det er altid de bedste vi mister!
Lars, hold 11
R.I.P………..Ses i Valhalla
R.I.P Tankerne går til familie og venner som har mistet… Aldrig glemt, forevigt husket. <3
Linket virker desværre ikke er det kun mig ?
Hvil i fred kriger!
hvil i fred og tak
R:I:P
Rip braw warrior.. May you find peace in the halls of Valhalla..:-(
Kedeligt at høre og døden rammer jo os alle før eller siden, på godt og ikke mindst ondt :/
Hvil i fred
Hvil i fred kriger :-(
RIP :(
R.I.P go rejse kriger <3
Hvil i fred kriger.
R.i.p. :(
Hvil i fred, tak for indsatsen, ære være hans minde!
R.i.p
Hvil fred
Livet er ikke retfærdigt
Rip
RIP…
Hvil i fred !!
Dybt Tragisk )<;
Hvil i fred. Du har forsøgt at gøre verdenen til et bedre sted.
R.I.P.