Dansk Militært Idrætsforbund, eller DMI i daglig tale, afholder i august forsvarsmesterskaber i triathlon, duathlon og triathlon-stafet. Det foregår i Fredericia, nærmere bestemt Bülows Kaserne. Torsdag den 26. august lukkes der op for i alt 8 discipliner, det fortæller den officielle invitation der er sendt til militære institutioner. Det er således kun militært personel der kan deltage, og allerede på side to i invitationen står der at der vil blive taget lejlighedsvis stikprøvekontrol.
Disciplinerne der dystes i, er som følger:
Triathlon:
750 meter svømning, 25 km cykling, 6 km løb
Mænd, seniorer
Mænd, old boys
Mænd, veteran
Kvinder
Duathlon
6 km løb, 25 km cykling, 3 km løb
Mænd, seniorer
Mænd, old boys
Mænd, veteran
Kvinder
Desuden vil der være holdkonkurrencer i både triathlon og duathlon. Under hele arrangementet vil der være mulighed for forplejning på både kaserneområdet samt den nærliggende café.
Så mener du at være en fysisk stærk, har du mod på nye udfordringer og er du ansat i forsvaret, så er det ved at være nu du skal tilmelde dig. Hvis du forventer at skulle med til arrangementet, så vil Krigeren.dk meget gerne have fat i dig. Vi ønsker et par gode/sjove billeder og nogle få ord om din oplevelse. Kontakt os via [email protected]