Jan Petersen var udsendt som FN Soldat i starten af 90’erne. I DR’s Aftenshowet (20.sep.2012)f fortæller han om sit “møde” med seks-måneders reglen, og om den episode der var med til at udløse hans PTSD over ti år efter hans udsendelse til Kroatien.
Følg det direkte link til udsendelsen her
LÆS OGSÅ : Veteraner til kamp imod seks-måneders reglen
Kommentar fra beskæftigelsesminister Mette Frederiksen
Beskæftigelsesminister Mette Frederiksen har efter at være præsenteret for Jan Petersens sag skrevet følgende til Aftenshowet:
“Der må ikke herske tvivl om, at vi har et stort ansvar for de soldater, Danmark sender ud i verden. Det er mennesker, der risikerer at betale en høj pris. Vi har et medansvar for, at soldaterne kan fungere med deres familie, passe et arbejde og have en ordentlig dagligdag. Også efter de har været udsendt.
Arbejdsskadestyrelsens linje er lægefagligt fastlagt, og den skal jeg ikke som minister give bedømmelser af. Men i lyset af bl.a. denne sag vil jeg nu bede Arbejdsskadestyrelsen om i samarbejde med Sundhedsstyrelsen at vurdere, om de kriterier, man anerkender PTSD efter, stadig er tidssvarende”.
[divider]Tilmeld vores nyhedsbrev[/divider] [wysija_form id="4"] [divider]---[/divider]

Kommer der et foreslag, hvad der så skal bruges i stedet?
Nej, der kommer en masse løs snak, noget der foregiver at være handling og så bliver reglerne ellers strammet…