Løkke og Jensen er uenige om svar på danske militærbidrag

Arkivfoto: C. Sundsdal - Krigeren.dk
Arkivfoto: C. Sundsdal - Krigeren.dk
Bemærk: Denne artikel er mere end 10 år gammel. Indholdet kan være forældet.

Statsministeren kender ikke til danske nej’er til ønsker om militære bidrag. Men det gør udenrigsministeren.

For oversigt over alle NATO relateret nyheder : Tryk Her

Ingen i Nato betvivler, at Danmark udnytter landets militære kapaciteter til fulde.

Men om Danmark deltager i alle de militære operationer, som man bliver opfordret til, er derimod svært at få svar på.

Statsministeren siger klart ja. Udenrigsministeren siger lige så klart nej.

– Jeg er ikke bekendt med den situation, hvor Danmark har sagt nej til seriøse henvendelser, vi har fået. Jeg kan faktisk kun genkalde mig det modsatte, at vi altid har stillet op, når der er blevet kaldt på os, siger Lars Løkke Rasmussen (V).

LÆS OGSÅ :  Hæren klar til at blive permanent i Grønland

Den danske statsminister deltager fredag og lørdag i et Nato-topmøde i Polen sammen med forsvarsminister Peter Christensen (V) og udenrigsminister Kristian Jensen (V).

Kristian Jensen slog tidligere fredag fast, at han ikke var enig i en holdning om, at det var uvigtigt at tale økonomi og forsvar.

For “Danmark stiller alligevel altid op”, opsummerede Jensen den holdning, han hører fra nogle medlemmer af Folketinget.

Sådan er det bare ikke, sagde ministeren.

– Jeg kan ikke komme ind på detaljer. Men jeg kan understrege, at vi siger ikke ja, hver gang vi bliver spurgt, siger Kristian Jensen.

Det gælder også i Nato-regi, lød det fra udenrigsministeren.

Lars Løkke Rasmussen lægger ligesom Kristian Jensen vægt på, at Nato-landene bør måles på, hvor meget de leverer i praksis, når det kommer til militære bidrag.

LÆS OGSÅ :  Frontlinje Grønland: Ny DR-serie om danske soldater i Grønland

– Jeg oplever, at der står stor respekt om det bidrag, Danmark yder. Det bliver jeg mødt med alle steder. Både på det politiske niveau, senest da vi havde besøg af John Kerry i København. Også når jeg møder militærfaglige personer rundt i verden, siger Løkke.

Statsministeren kan imidlertid ikke se for sig, at erklæringen i 2014 fra Nato-topmødet i Wales, vil blive ændret.

Kernen i den aftale er en målsætning om, at alle medlemmer bruger to procent af BNP på forsvaret i 2024. Aktuelt står Danmark på 1,17 procent ifølge Natos tal.

 

For oversigt over alle NATO relateret nyheder : Tryk Her

/ritzau/

Abonnér
Giv besked om

7 Comments
Ældste
Nyeste Flest stemte

Op med muldvarpeskindet!

Hovedet ved ikke hvad røven gør. Typisk

Varm luft er hvad der kommer ud af det.

Ved ikk om jeg skal græde af glæde eller græde af skam

Giv Løkke en fadbamse, og så skal de nok blive enige

Det kan være det var fad bamser han mente vi aldrig sagde nej til

De høje herrer har en rygklapperklub, hvor de synes de alle er skidedygtige til at få mere ud af vores hårdtarbejdende soldater, for færre penge, og så er det bare fedt at være med på de højtprofilerede missioner, hvor USA fanger an. Vores forsvar står ikke mål med de udfordringer politikerne smider vores loyale jens’er ud i.