En af de mest omtalte bøger i nyere tid herhjemme, er bogen ‘Jæger – i krig med eliten’ – der er skrevet af Thomas Rathsack. Bogen har solgt over 100.000 eksemplarer i DK, ca. 30.000 i Norge og 25.000 i Sverige. Er nu på vej imod det amerikanske marked, da Rathsack netop har underskrevet en aftale med et amerikansk forlag. Hvis alt går vel, når ‘Jæger – i krig med eliten’ at ramme det amerikanske marked inden jul.
LÆS OGSÅ : Derfor skulle jægerbogen bremses
Ud over udgivelsen i USA, så er Rathsack meget snart aktuel med bogen “Sort Daggry” (midt oktober 2013), som er andet bind i thriller-serien om den danske jægersoldat Michael Plessner og er dermed opfølgeren til ´Shadow Army´. Plottet er en videreudvikling af faktiske begivenheder på den slagmark, hvor der flyderdansk blod, og hvor unge liv ofres for at bekæmpe al-Qaeda og talebanerne.
Se vores interview (samt bonus-interview) med Thomas Rathsack herunder, hvor han bla. fortæller om tilblivelsen af ‘Sort Daggry‘ og hans research i Somalia.
[divider]Tilmeld vores nyhedsbrev[/divider] [wysija_form id="4"] [divider]---[/divider]

Skidegod bog…Er rent faktisk igang med at læse den anden gang..Og det er ikke fordi jeg ikke fattede den første gang!!!!
Fedt, tillykke Thomas.
“Jæger – i krig med eliten” har nu solgt over 150.000 eksemplarer i Danmark, Norge, Sverige, Finland og Bulgarien. I begyndelsen af 2014 udkommer bogen desuden i USA.