Langfredag lykkedes det for anden gang inden for kort tid Den Danske Kampgruppe at lokalisere og konfiskere en større mængde sprængstoffer, våben og komponenter til IED-fremstilling.

Mens mange danskere fejrede påsken, deltog soldater fra kampgruppens Bravo-kompagni Langfredag i en udbytterig operation i Deh Adam Kahn-området (DAK) nordøst for Gereshk. Under operationen lykkedes det at finde og beslaglægge flere komplette sæt komponenter til fremstilling af improviserede sprængladninger (IED’er). Desuden fandt soldaterne en mængde ulovlig ammunition, granater, våben og andre bombekomponenter.
Dansk-afghansk operation
Operation Tufaan Laram 1, som operationen hed, var en såkaldt ”search”-operation, der havde til formål at lokalisere ulovlige våben, sprængstoffer og dele til bombefremstilling. Operationen, der var planlagt og udført i tæt partnerskab med enheder fra den afghanske hær (ANA), blev indledt i de tidlige morgentimer fredag morgen. Leder af operationen kaptajn N.-J. Gunnar fortæller:
– Sammen med vores delingsfører har afghanerne været med til at planlægge operationen og udpeget hvilke bygninger, de gerne ville undersøge. Vi går ikke bare ud og ransager tilfældige boliger. Grunden til, at vi gennemførte denne operation, var, at vi også igennem længere tid havde haft mistanke til området.

SÅDAN drenge ;-) godt arbejde
kanon flot gutter