Det danske Hercules-transportfly, der indsættes til støtte for kampen mod IS i det nordlige Irak, er i dag afgået fra Flyvestation Aalborg, for at tilslutte sig den internationale indsats for at beskytte civilbefolkningen i Irak.
Ombord er godt 50 mand, som alle skal løse forskellige opgaver, og materiel til at klargøre udgangspunktet for de fremtidige operationer. Missionen er planlagt til at køre i 14 dage med mulighed for yderligere udsendelser af samme varighed.
Forsvarsminister Nicolai Wammen udtaler
”Der er givet den klarest mulige opbakning blandt alle Folketingets partier til udsendelsen af det danske flybidrag. Jeg er glad for, at Danmark hurtigt og klart kan bidrage til det internationale samfunds indsats i kampen mod IS.
Flyet er i dag afgået fra Danmark. Jeg synes forsvaret kan være stolte over på meget kort tid at have gjort sig klar til denne opgave.
Det bliver ikke uden risiko, men jeg har selv i går besøgt Flyvestation Aalborg, og set den professionalisme og høje grad af dedikation, som der lægges i forberedelsen af en sådan opgave. Jeg er helt tryg ved at det danske forsvar kan løse også denne opgave på bedste vis. Jeg er stolt over vores soldaters indsats.”
Udgangspunktet for missionen bliver i første omgang en lufthavn på Cypern, hvorfra flyet og besætning vil løse forskellige transportopgaver i forbindelse med det internationale samarbejde til støtte for den irakiske befolkning.

Go tur drenge.
Be Safe, Boys
Jeg ville være mere pjattet med det, hvis vi havde Specter Gunships at sende. Det er en smuk maskine. =)
Hey! Kunne du ikke tænke dig et gratis headset? :P få det her:http://bit.ly/1qLRRtg
Bliver spændende at se hvor længe der går inden dem vi støtter denne gang, bliver til fare for verdensfreden.
Stolt af vi deltager, men samtidge sur over det altid er os der skal stille op, resten af NATO bør sku se at komme ud af busken og sige okay kan ikke værre de samme lande hver gang.
Hvis i mangler folk så er jeg på ,
Kæft en indsats :-p