Camp Bastion udsat for raketangreb

Bemærk: Denne artikel er mere end 13 år gammel. Indholdet kan være forældet.
camp bastionCamp Bastion der er ISAF styrkernes hovedlejr i Helmand provinsen, blev her til aften udsat for raketangreb. En lejr hvor der bor omkring 38.000 ISAF soldater.Den danske lejr inde i Camp Bastion, er placeret mere end to kilometer fra lufthavnen, som var den del af lejeren der blev beskudt med raketter.

Der er ingen sårede eller dræbte ISAF soldater ved beskydningen, og alle danskere er i god behold og tilbage i deres daglige rutiner, oplyser Hæren Operative Kommando.

Abonnér
Giv besked om

3 Comments
Ældste
Nyeste Flest stemte

Ja ja nu støtter russerne jo Assad og den såkaldte frie syriske hær erobre jo disse våben fra den syriske hær og usa i hemmelighed den frie syriske hær i Syrien og alle de våben de støtter med ender i afghanistan og ender med at blive brugt imod nato styrkerne så dette er ikke det første angreb der kommer. Det sidste jeg så var at de havde fået jord til luft missiler så når konflikten slutter i Syrien vil der komme masser af angreb både mere organiseret og med flere avanceret våben bla raketter og flere mere præcise håndvåben end ak 47 samt en ordentlig røvfuld krigerer der er specialister i bykamp.

Så har man fandme nogle ordentlig løg

Ja for det er en stor camp. Men de ekstreme af de krigere er ikke bange for at dø og hvordan bekæmper man en fjende der ikke er bange for at dø. Problemet er at ligesom alle andre lejre og forter gennem tiden så ryger de lige så snart de kommer indenfor for så kan man ikke bruge eks luftstøtte eller tunge våben også er der kun mand mod mand tilbage og der er det den stærkest der vinder …og husk at i CQC er ak47 lige så effektiv som M10 og endda måske bedre pga den tunge kaliber og det åbne sigtemiddel