Tips & Tricks : Oplad dit magasin på 10 sek

Bemærk: Denne artikel er mere end 13 år gammel. Indholdet kan være forældet.

Der findes rigtig mange snedige løsninger som enkeltmand, går og pudsler med. Små tips og tricks, der kan gøre små ting i hverdagen lidt lettere.

Vi har modtaget et tip fra en læser (som ønsker at være annonym) som skriver :

“Jeg har for nogle år siden opfundet et meget simpelt stykke værktøj til hurtig opladning af magasiner.

Nu vil jeg gerne vise det til andre, for der har altid været jubel når jeg har brugt det.

Ideen går ud på at man bruger det der altid er til rådighed og ikke 2 dele der passer sammen som de fleste speedloader gør
og det er muligt stadig at få fat i de store laderammer som jeg viser på billedet og det er bedst at opbevare dem 2 stk sat sammen som jeg viser på klippet den kan også bruges med de korte plastikladerammer med lidt forsigtighed
Selve den “ladedims” jeg har lavet er lavet i et stykke rustfri plade der er bukket til den form den er i og kan nemt fremstilles i andet jern. Den er utrolig stærk og knækker således ikke i lommen og ruster ikke.

Jeg har brugt den 100 vis af gange sammen med plastik laderammer og det køre bare. Så snart man lige får taget på det, er det muligt at lade et helt magasin på under 10 sekunder og det har jeg ikke set gjort efter endnu.

I videoen er jeg dog lidt rusten i at bruge den, så jeg fumler lidt… men man forstår systemet.”

SE OGSÅ : Gør-Det-Selv trick : Hurtig magasin optælling

Hvis du har et tip eller trick, så send endelig en mail til : [email protected].
Det behøver ikke at være video, det kan også være med billeder… eller “bare” ren tekst.

UPDATE !
Herunder er closeup billeder, og specifikationer :

[to_like] – 173 mm i længden
– 35 mm bred målt på bagsiden.

Kanterne er 15 mm bukket rundt i lidt mere end 90 grader, så de er bukket lidt skrå indad.

Den er så lukket med et ombuk i toppen, således at den kan skubbe på patronen.

 
[/to_like]  
[divider]Tilmeld vores nyhedsbrev[/divider] [wysija_form id="4"] [divider]---[/divider]

Abonnér
Giv besked om

6 Comments
Ældste
Nyeste Flest stemte

Ser skide smart ud.

Fuck det er smart. Det er sku noget bedre end at stå og fumle med sine Mag for at lade

Ser ud til at fungere bedre end de speedloaders jeg har set! Jeg har prøvet at stå med et mag hvor ammo lå forkert of resulterede i et klik når man trykker på aftrækkeren!

Som nogle har nævnt, så kan man også bruge et andet magasin til at trykke ammo-rammen ned i magasinet. Den metode bruger alle i uniform – men det går ikke nær så hurtigt, og stabilt som denne.

Det brugte vi da også i værnepligten…

[…] LÆS OGSÅ : Tips & Tricks : Oplad dit magasin på 10 sek […]