Storbritannien fordobler styrken i Arktis – 2.000 soldater på vej til Norge

Britisk soldat fra Royal Marines i Norge 2026 Foto: UK MOD © Crown copyright 2026

Storbritannien vil fordoble antallet af soldater i Norge fra 1.000 til 2.000 over de næste tre år. Det bekræfter det britiske forsvarsministerium i forbindelse med et besøg i Camp Viking nord for Polarcirklen.

Den britiske forsvarsminister, John Healey, oplyser i en pressemeddelse, at styrkeforøgelsen sker som led i en bredere optrapning i Arktis og det høje nord. Samtidig vil britiske styrker få en central rolle i NATO’s nye Arctic Sentry-mission. Den detaljerede militære planlægning er i gang i NATO-regi.

I september 2026 gennemfører den britisk-ledede Joint Expeditionary Force (JEF) øvelsen Lion

LÆS OGSÅ :  Hæren klar til at blive permanent i Grønland

Protector. Her vil luft-, land- og søstyrker fra JEF-landene træne beskyttelse af kritisk infrastruktur mod angreb og sabotage. Øvelsen gennemføres i Island, de danske stræder og Norge.

Allerede i marts indsætter Storbritannien 1.500 Royal Marine Commandos i NATO-øvelsen Cold Response i Norge, Finland og Sverige. Formålet er at styrke evnen til at operere i fjeld- og fjordområder under arktiske forhold.

Healey fremhæver Rusland som den største trussel mod sikkerheden i Arktis siden den kolde krig. Ifølge ham genetablerer Rusland hurtigt en militær tilstedeværelse i regionen, herunder genåbning af tidligere baser.

LÆS OGSÅ :  Frontlinje Grønland: Ny DR-serie om danske soldater i Grønland

Regeringen i London har samtidig varslet en varig stigning i forsvarsudgifterne til 2,6 procent af BNP fra 2027.

Den operative udfordring bliver at omsætte politiske ambitioner til vedvarende tilstedeværelse og effekt i et område præget af lange afstande og krævende klima.

For NATO’s nordflanke betyder den britiske optrapning øget kapacitet – men også behov for tæt koordination med nordiske allierede, herunder Danmark.

Abonnér
Giv besked om

0 Comments
Ældste
Nyeste Flest stemte