Veteraner tvivler på seriøs hjælp til ekssoldater

Foto: krigeren.dk
Arkiv foto: krigeren.dk
Bemærk: Denne artikel er mere end 10 år gammel. Indholdet kan være forældet.

Når mikrofonerne slukker, glemmer politikere deres løfter om hjælp til krigsveteraner, mener Veteranalliancen.

Der er ikke brug for flere flagdage eller hædersmedaljer. Der er behov for håndgribelig hjælp til tidligere udsendte soldater, som er plaget af blandt andet traumer.

Krigsveteraner frygter, at et bebudet serviceeftersyn af veteranområdet bliver symbolsk og ikke hjælper eksempelvis selvmordstruede tidligere soldater.

Det forklarer talsmand Claus Stenberg fra paraplyorganisationen Veteranalliancen.

– Fokus i veteranpolitikken er meget på det, der ser godt ud udadtil. Altså den symbolske anerkendelse. Det, som vi har brug for, er nogle helt praktiske hjælpe- og støtteforanstaltninger, siger han.

Ifølge regeringen bliver der netop nu lavet et eftersyn af veteranområdet, og det bliver offentliggjort inden næste flagdag, som er 5. september.

– Jeg frygter, at vi får mere af det, der ser godt ud, når medierne kommer og tager billeder af det og spørger ind til det, siger Claus Steenberg.

Krigsveteranerne efterlyser blandt andet, at der bliver ansat veterankoordinatorer i alle landets kommuner. Det er et tiltag, som Venstres gruppeformand, Søren Gade, varslede i juni sidste år, skriver Politiken.

Men ifølge avisen har blot 16 ud af landets 98 kommuner ansat en veterankoordinator.

Derudover ønsker de tidligere udsendte blandt andet, at der bliver etableret grupper, som kører ud til veteraner, der er i fare for at begå selvmord.

Fredag aften kom statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) med en udmelding på Twitter, som provokerede talsmanden for Veteranalliancen.

– “Ro på!”, skrev statsministeren og henviste til, at et serviceeftersyn er på vej.
Men der er god grund til at kræve hurtig hjælp til veteranerne, mener Claus Stenberg.

– Det er nemt nok at sidde på Marienborg og sige, “vi kigger på det og er i gang”. Det er os andre, der modtager opkaldene og skal reagere på tragiske situationer med selvmord og selvmordsforsøg, siger Claus Stenberg.

Han understreger, at kritikken ikke kun er rettet mod Venstre og regeringen. Igen og igen er politiske løfter om hjælp til tidligere udsendte blevet brudt, lyder det.

– Vi mister tillid til politikerne, og vi mister tilliden til de systemer, som er sat i verden for at hjælpe og støtte de ramte veteraner, siger Claus Stenberg.

/ritzau/

Abonnér
Giv besked om

35 Comments
Ældste
Nyeste Flest stemte

NEJ, og der kommer ikke andet end vrøvl og varm luft fra den kant!

Det er alle veteraner der er over ladt til sig selv.. hjælp er en by i Rusland…

Man bruger flere penge på flygtninge ind på hvor vetereaner.
Men inu flete penge på krigen og resimer hvor de kommer fra.
Så drop hjælpen og brug pengne fornufigt

Vores folkevalge viser først deres sande ansigt når regnskabet/løfterne skal gøres op

Tja nu tillader man, at fremmede magter opererer på dansk grund, så hvorfor tror I andet?

De er nogle vende kåber

Kåben vender dog med retten udad god dag.

Det er bare at de er lette at vende lige som vores så kalde politikire

Synes det er dybt bekymrende at vi har 179 politikere på Borgen der er dybt demente.

Hvis de var demente,sad de jo nok ikke på borgengod dag.

Vores Politikere er ikke deres opgave voksen.

det er desværre sådan danske politikere bærer sig ad, de har mere travlt med nytteløse ting i deres kyniske ligegladhed, så hvordan skulle de hjælpe veteraner når de overhovedet kun er interesseret i at få så mange muslimer til landet som muligt

Det skal i nok desværre ik regne med , de vil heller bruge tiden på at skrabe fler penge ind til dem selv og deres minister børn

Veteranerne frygter, og med god grund. Erfaringerne med politikerne efterlader et skræmme billede.

Der er altid to sider af samme sag, blot tjek Søren Gades FB væg ud af veteraner der ikke deler Politikens opfattelse.

Det er på tide at danskerne indser at politikernes udtalelser, i bedste fald, kan betragtes som hensigsterklæringer.
Mange af dem er ikke engang vel mente.

Daisie Larsen – med mindre jeg er på den forkerte Søren Gade fB side, står der ikke noget. Kan du smide et Link?

Der er to der forsvarer Søren Gade :)

Åh.. jamen jo.

Du skal ind under “opslag fra besøgende”

Ja Tænkte også mit over hele TO opslag

Gade er faldet tilbage i folden igen og venter på hans tur…Dont´t look back er vel mantraet der ..:-)

Det er egentligt mærkeligt, at politikere sender masser af personer ud i verden, hvor det deri ligger, at de nødvendigvis kommer i kamp og voldelige situationer. Samtidig er politikerne så volds forskrækkede, at lovgivningen i DK ikke engang tillader en kvinde at forsvare sig på egen grund mod en kniv bevæbnet person. Mange af vore politikere er nogle store TØSEDRENGE og teoretikere, der nok kan sende Danskere i kamp i udlandet samtidig med at de tror, ALLE situationer i DK kan klares med rundbords samtaler. Det skulle være FORBUDT at blive folketingsmedlem uden at have været ude i virkeligheden først.

Stort respekt til vores soldater der vover liv og lemmer og så glemmer vi dem nå de kommer hjem det kan vi f……ikke være bekendt

Konklusionen er at boykotte udesendelse og forlade forsvaret for det er ikke en arbejdspalds der tager ansvaret for de ansatte seriøst.

Jeg har, igår, responderet på et læserbrev i Randers onsdag, skrevet af Pia Nyholm, som er med i dansk folkeparti. Jeg syntes bolden endnu engang bare bliver sendt rundt….skulle vi så ikke, os der har været på Balkan lave en fb gruppe, nogle af os kan da sikkert finde overskuddet til at hjælpe tidligere kolleger. Hvis nogen opretter den gruppe, så vil jeg, grundet netværk, søge om midler til det vi bliver enige om. Tak til tidligere kolleger for at I også gad hjælpe andre.

Jeg har tjent Fremmede Legionen der var ingen hjælp og hente men gode oplysningher hva man kunne bliver udsat for, jeg tror det danske forsvar ikk giver oplysninger hvordan det er i krigs zonerne, men forsent for de gamle veteraner. Legio Patria Nostra

Anerkendelse og handling – Vi HAR fået anerkendelsen (flagdag, parader og medaljer) Nu er tiden til handling, desværre kommer den nok næppe fra politisk side… Alt sagt er jo bare en hensigterklæring og nu har vi jo anerkendt, såeh… Medalje?

Der er jo ingen af de 179 politikkere på Borgen, der vil stå ved de løfter de gav under en valgkamp.
Når de er valgt ind så glemmer de alt.
De danske politikkere er en skændsel for det danske samfund og de behandler de soldater som har været sendt ud for at deltage i krige, som de krigsliderlige ministre og politikkere mente vi skulle deltage i, som lort.
De vil ikke give soldaterne som er vendt hjem med svære traumer den hjælp som de har brug for.
De eneste traumer en politiker der imod er hvis de ikke kan rage til sig eller de bliver taget i at lyve og snyde.
Jeg tager hatten af for de soldater som har ofret alt på de missioner de har deltaget i.

Enig. Haderslev er et godt eksempel. I området er FSN Skrydstrup, Haderslev Kasserne og Beredskabskorpset og byen ledes af en venstremand.
Men en veterankoordinator findes ikke. Utilgiveligt.

Ringede til veteran centeret for ca 2 år siden og bad om hjælp er Balkan veteran, fik afvise jeg skulle gå til egen læge for hjælp ,fedt at vide de lovede hjælp resten af livet og når man har brug forsvinder hjælpen lige pludselig

Der skal vel en henvisning til måske ?

Helle Marquardt ikke forveteraner

jens-peter prøv igen, når sådan noget her kommer op plejer de at være lidt mere large med hjælpen ! overdrevet klamt det er sådan, men hvis det kan få dem til at tage dig ind,

Hvad med at vi laver en landsdækkende protestmarch den 5/9
Hvis det er vores dag bestemmer vi så ikke indholdet?
Jeg har aldrig gidet tage del i flagdagen da jeg ikke orker høre på politikere som Troels Lund Poulsen og Mette Frederiksen som taler og takker for vores indsats men som i bund og grund ikke aner hvad det betyder at være langt væk hjemme fra i en dårlig situation.
For dem er alt til forhandling og ingen er fredet.