To danske skibe skal sejle kemiske våbenrester væk fra Libyen

Arkiv foto. RECSYR. Foto: L(Phot) Alex Knott/MOD
Arkiv foto. RECSYR. Foto: L(Phot) Alex Knott/MOD
Bemærk: Denne artikel er mere end 10 år gammel. Indholdet kan være forældet.

Kemiske våbenrester fra Libyen udgør en sikkerhedsrisiko. Regeringen vil sende dansk bidrag til oprydningen.

To skibe og en stab på over 200 personer. Sådan lyder regeringens bud på et dansk bidrag til en international operation for at fjerne kemiske våbenrester fra Libyen.

Det danske bidrag skal bestå af et civilt transportskib med en besætning på 18 personer, et fleksibelt støtteskib med en helikopter og 120 personer, en føringsstab på cirka 20 personer og en række støtteelementer med op til cirka 90 personer heriblandt SKAT, beredskabsstyrelsen og Frømandskorpset.

– De kemiske stoffer må ikke falde i hænderne på ekstremistiske grupper, der befinder sig i landet, herunder Isil (Islamisk Stat, red.), siger udenrigsminister Kristian Jensen (V) i en pressemeddelelse.
– Derfor er det vigtigt, at vi sammen med en række andre lande hjælper den FN-støttede libyske samlingsregering med at bortskaffe de kemiske våbenrester

Forsvaret må selv finde pengene

Forsvaret anslår, at det vil koste cirka 12 millioner kroner per 30 dages indsættelse, hvis operationen finder sted i andet halvår af 2016.

LÆS OGSÅ :  Danmark køber nyt softkill-system til Søværnets fregatter

Der bliver ikke tilført ekstra penge til Forsvaret i forbindelse med operationen.

Meromkostningerne forbundet med udsendelsen skal afholdes af Forsvarets reserve til internationale operationer. Eventuelle meromkostninger, der overstiger dette års råderum, vil kunne finansieres af Forsvarsministeriets opsparing.

De civile dele af operationen finansieres af bl.a. USA, Storbritannien, Tyskland.

Danmark har tidligere bidraget til at fjerne kemiske våben fra Syrien. Libyen-operationen forventes at være mindre kompleks end den syriske operation.

Den samlede operation, RECLIB, koordineres af Organisationen for Forbud mod Kemiske Våben (OPCW – Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons) og sker i tæt samarbejde med en række andre lande, ikke mindst Libyen, der har anmodet det internationale samfund om denne hjælp til at tilintetgøre resterne fra landets kemiske våbenlager.

LÆS OGSÅ :  Danmark køber nyt softkill-system til Søværnets fregatter

Libyen havde indtil 2004 et omfattende kemisk våbenprogram. Skiftende libyske regeringer har i lyset af den ustabile sikkerhedssituation i landet ført en dialog med OPCW om international hjælp til bortskaffelse af rester fra landets tidligere kemiske våbenprogram

Udover Danmark bidrager blandt andet også Finland med stabsofficerer til operationen, og der forventes også bidrag fra yderligere lande. OPCW forventes at acceptere et tysk tilbud om at forestå den efterfølgende destruktion af de kemiske stoffer.

Beslutningsforslaget skal førstebehandles i Folketinget onsdag og færdigbehandles fredag.

Læs også : Fakta om OPERATION RECLIB

Abonnér
Giv besked om

21 Comments
Ældste
Nyeste Flest stemte

er forsvaret ikke presset økonomisk nok i forvejen?

Forsvaret bør få tilført ekstra penge, da disse missioner er uforudsete udgifter, der ikke ligger ind under den normale opgaveløsning.

Så det jo godt forsvaret har så mange penge og gøre godt med (ironi kan forekomme)

Er der andre lande end USA,der har anmodet DANMARK om at udføre opgaven.Organisationen er nok ligegyldig,bare Guds eget land har svunget stemplet???Jeg føler mig også meget tryg ved,at SKAT er med på denne “Pelikantur”!!!

Ayman

Søren Nørby

Regningen hedder 22 mio. pr. md. Bare vent –

Vi må ud og samle flasker

Forsvaret har jo rigeligt med penge

Så er alt jo som det plejer.

Fra artiklen:
Evt. meromkostninger kan finansieres af Forsvarsministeriets opsparing…
Opsparing WTF

12 mio? Skal de ro derned? Lønninger alene til 200 udsendte er næsten 10 mio?

Ja så skete det IGEN. Arbejdsgiveren (folketinget) stikker medarbejderen kniven i ryggen. Værsgod

Uambitiøst … Send 500 stabsofficerer derned og tag gerne hele VFK … Så holder de i det mindste op med at fucke mere op de næste 6 måneder …

Christ!

200 i stab?? Det er da for vildt! Hvor mange operations-turister skal der med??

Smil det er et eventyr, og i får penge for det… eller… noget

Ja, inde fra Forsvaret – alt andet ville da være en joke :-)

Jeg mener også at forsvarsbudgettet skal forøges op til de 2 % af BNP vi har givet tilsagn om i NATO. Men indtil det sker kunne vi så ikke blot glæde os over, at Forsvaret endnu engang gennemføre en international operation, der i høj grad giver mening!

Det er jo ligefrem morsomt :-D :-D
At bede en arbejdsplads udføre et stykke arbejde uden at betale dem for det samtidigt med at de skal lave de opgaver de i forvejen bliver betalt for! Det kan jo ikke hænge sammen, det kan enhver da regne ud… eller… borgerne kan regne det ud. Politikerne kan tilsyneladende ikke

Jeg foreslår at budgettet skal lægges ifht daglig drift og vedligeholdelse. Alle nyindkøb og internationale operationer, vil derefter skulle betales af ekstra tilførte penge.