60% af den samlede styrke i Kosovo trækkes hjem

Bemærk: Denne artikel er mere end 16 år gammel. Indholdet kan være forældet.

Danmark er på vej til at neddrosle den militære indsats i det tidligere krigs- og konfliktramte land Kosovo. Landet har udviklet sig fra en tilstand af regulær borgerkrig for blot 10-12 år siden til i dag, hvor der om ikke er dyb fred, så dog væsentligt fredeligere tilstande. Det er en udvikling, som må betegnes som ret enestående, og det er baggrunden for, at Danmark i begyndelsen af 2010 trækker op mod 60 procent af den samlede styrke i Kosovo hjem.

Den danske styrke flytter i forbindelse med reduceringen af styrken fra 320 mand til 180 fra den nuværende lejr Camp Olaf Rye (COR) til den franske hovedkvarterslejr i Novo Selo. Her vil styrken, der i hovedtræk kommer til at bestå af en let infanterienhed på godt 100 mand samt et logistisk støtteelement på godt 50 personer, komme til at føre en mere tilbagetrukken tilværelse i forhold til tidligere, hvor infanteriet ofte har været indsat til at dæmpe gemytterne i og omkring byen Mitrovica, der deler den kosovo-albanske og den kosovo-serbiske befolkning.
De resterende danskere i Kosovo skal arbejde i det franske hovedkvarter, i sektor nord, som forbindelses- og observationshold samt som militærpoliti.
I forbindelse med flytning og reduktion af den danske styrke holdes der den 17. december en overdragelsesparade, hvor det danske kompagni formelt går under fransk kommando. Det betyder, at den danske bataljon får opgaver med at være klar i baggrunden og ellers rydde op efter sig i Camp Olaf Rye, indtil hold 22 overtager rollen som dansk KFOR-styrke i begyndelsen af februar 2010.

Læs mere om de sidste ti års danske indsats i Kosovo i oberstløjtnant H. H. Møllers artikel ”DANCON KFOR ti år efter”

 

Kilde : Hok

Abonnér
Giv besked om

0 Comments
Ældste
Nyeste Flest stemte