Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) har underskrevet en kontrakt om levering af 26.000 nye geværer til Hæren og Hjemmeværnet. Våbnet, der i Danmark får betegnelsen GV M/25, bygger på Colt Canadas C8 Modular Rail Rifle (MRR).
De første våben forventes leveret i løbet af 2025, og hele leverancen skal være afsluttet inden udgangen af 2026. Kontrakten giver mulighed for gradvise bestillinger og senere udvidelser, hvis behovet opstår. Våbnene anskaffes i to farver – 13.000 i sort og 13.000 i brun – tilpasset forskellige operative miljøer.

Gevær M/25 vil gradvist erstatte Gevær M/10, den danske version af C8 IUR, der blev indført i 2010. Dermed fortsætter Danmark den over 30 år lange tradition for at anvende canadiske rifler. C7 og C8 blev første gang indført i 1990’erne som M/95 og M/96 og senere suppleret med LSW-varianten M/04. De erstattede dengang M/75 (Heckler & Koch).
Tidligere i august 2025 bekræftede FMI en hurtiganskaffelse af flere amerikanske M60E6 lette maskingeværer (LMG) samt termiske sigter og løsdele til træning.
Colt Canada har leveret over 250.000 våben til NATO-lande.
Har Norge udskiftet deres HK’ere!!
Hvad siger kriger til
undskyld taste fejl hvad siger kriger til det forslag fra jyske operatører der tilbyder at producere en riffel AR 15 ???