Boganmeldelse: 45 myter og halve sandheder om 2. verdenskrig

Da jeg gik i gang med at læse denne relativt korte bog, tænkte jeg at det var lidt en joke. Man kan godt lave et oversigtsværk over den slags, men det kræver da langt mere end et par sider til hver ’myte’. Det var indtil jeg tog fagbrillerne af og begyndte at forstå hensigten med bogen, og ikke mindst målgruppen.

Det er ikke forskning. Det er udredning af sandheden og nedbrydelsen af myter og halve sandheder. Det lyder lidt bombastisk, men det er ikke desto mindre sandt. Og det henvender sig til et reelt problem, særligt omkring anden verdenskrig.

Det er en begivenhed alle har hørt om, så ganske givet er der nogle ting som ikke helt er blevet overleveret korrekt. Det sker for alle, selv blandt historikere, men lige nøjagtigt derfor er det forfriskende med en rensning af luften.

Som sagt er det ikke forskning, men noget enhver med en vag interesse kan læse og alle kan få en lille aha-oplevelse ud af den. Det er ikke en man sætter sig ned i lænestolen med et glas cognac, det er nok nærmere noget der hører sig til i klassen med aviser og blade. Det er ikke en dårlig ting, for det gør bogen tilgængelig, en efterhånden sjælden ting at se med forskningen nu til dags.

Denne let tilgængelighed har jo dog en pris. For den garvede historiker er der ikke så meget kød på og emnerne bliver gået meget hurtigt igennem.

Bogen får 4 stjerner for hvad den er: èn for missionen, én for let tilgængeligheden, én for det gode håndværk og én for sproget. Den mister en stjerne fordi jeg gerne ville se lidt mere længde og kød på de forskellige emner.

 

Sidetal: 171
Udgivet: 2012
Forlag: Information

Kommentare

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *