Næsten hver femte værnepligtig er en kvinde.

Bemærk: Denne artikel er mere end 13 år gammel. Indholdet kan være forældet.

979 kvinder valgte at sige ja til at trække i en uniform og blive soldat på forsvarets fire måneders basisuddannelser i 2012. Det er omtrent en fordobling i forhold til forrige år. I 2011 var andelen af kvinder blandt de værnpligtige soldater på 9,5 procent. I 2012 var antallet af kvindelige soldater steget til 17,9 procent. Andelen er kvindelige soldater på værnepligtsholdene, der begyndte i august måned var på hele 23 procent.

Tallene skal dog tages med et vist forbehold. I flere år har ventetiden på at aftjene værnepligt været mellem 12 og 18 måneder. Men en ny ordning har siden årsskiftet givet forsvaret mulighed for at lade såkaldt særligt motiverede og egnede værnepligtige springe køen over.
Det har sat ventetiden ned til 6 måneder for kvinder, mænd i særligt god fysisk form og for unge der har søgt en længerevarende uddannelse i forsvaret.
– Vi er i en overgangsperiode lige nu. Jeg kan ikke love, vi når samme fine tal her i 2013, men der er ingen tvivl om, at vi er inde i en positiv udvikling for antallet af kvindelige ansøgere til forsvaret, siger oberstløjtnant Frank Bechmann Mathiassen, der er chef for Forsvarets Rekruttering.

Han forventer, at 12-13 procent af de unge soldater på basisuddannelser i 2013 vil være kvinder.

Kvinder har haft værneret siden 1998 og har kunnet gøre tjeneste i forsvaret på værnepligtslignende vilkår.

[box_info]

Fakta om kvinder i Forsvaret
Siden 1962 har danske kvinder haft mulighed for at blive soldat.
Det var Lov om forsvarets personel fra maj 1962, som formelt gav kvinderne mulighed for at gøre karriere i Forsvaret.

Der gik dog nogle år før de første kvinder mødte til tjeneste. Men fra 1971 begyndte ansættelsen af kvinder på kontrakt, og der skete gradvist en opbygning af militære stillinger til de kontraktansatte kvinder. De første kvinder i Forsvaret var konstabel- og befalingsmandselever og først i 1974 startede de første kvinder på officersskolerne.
Loven gav ikke kvinderne mulighed for at besætte stillinger, hvor der var risiko for, at kvinderne skulle deltage i direkte kamphandlinger. Og Kvinderne blev indledningsvis anvendt som konstabler og sergenter i stabsfunktioner i hæren, ved søværnet og i flyvevåbnet samt inden for uddannelsesområdet.

I kamptropperne
I perioden 1981-1987 gennemførte Forsvaret en række forsøgsordninger i forskellige kampenheder i de tre værn. Og fra midten af 1988, blev det også muligt for kvinderne at gøre tjeneste i egentlige kampenheder og –funktioner. Kvindernes mulighed for at blive jagerpiloter i flyvevåbnet blev dog først reel i 1992.
I 1993 fik kvinder, der ikke i forvejen var militært uddannet, mulighed for at tegne kontrakt med Den Danske Internationale Brigade, DIB. Og i april 1998 blev det muligt at antage kvinder på værnepligtslignende vilkår. Forsvaret har dermed formel ligestilling.

[/box_info] [divider]Tilmeld vores nyhedsbrev[/divider] [wysija_form id="4"] [divider]---[/divider]

Abonnér
Giv besked om

23 Comments
Ældste
Nyeste Flest stemte

kvinder kan ikke være værnepligtige,jævnfør grundloven.

men di har værneret på lige fod med mænd,fordelen med kvinder er at de ik pisser på brædtet……………………

Det eneste jeg synes er forkert, er at køen kan springes over som kvinde.

Korrekt – Kvinder har haft værneret siden 1998 og har kunnet gøre tjeneste i forsvaret på værnepligtslignende vilkår.

Viser, at mænd og kvinder bliver mere ligestillet med tiden. Det er en fin udvikling, og der er jo ingen grund til, at de ikke må melde sig ind.

Suk

suk.

Tobias: Problemet er jo bare at det er forfordeling når man som kvinde kan hoppe køen over. Det er såmænd der problemet ligger, efter min mening.

Mjaa. “problemet” er nok at kvinder selv kan bestemme om de vil være soldater, hvilket nok er den største køns ulighed i landet, men lad os hellere tale om tvungen barselsorlov til mænd:-)

Spot on Betina!
I øvrigt så er kravende til uddannelserne også varierende alt efter køn. Hvilket SLET ikke giver mening!

Sjovt det her er en nyhed hver år..

@tobias jensen:
hvordan viser det at der er ligestilling når kraverne ikker er de samme???
har intet i mod hverken mænd eller kvinder i uniform, men kravene burde være ens for alle i stedet for at favorisere den ene part – kender nogle superdygtige kvindelig soldater som arbejder på lige fod som svendene & jeg mener det også går ud over dem, når andre slipper billigere igennem.

@tobias jensen:
hvordan viser det at der er ligestilling når kraverne ikker er de samme???
har intet i mod hverken mænd eller kvinder i uniform, men kravene burde være ens for alle i stedet for at favorisere den ene part – kender nogle superdygtige kvindelig soldater som arbejder på lige fod som svendene & jeg mener det også går ud over dem, når andre slipper billigere igennem.

hvordan viser det ligestillingen når der er forskel i kravene?
Et projektil flyver ikke langsommere fordi det bliver affyret i mod en kvindelig soldat & muren bliver ikke lavere af den grund…

har virkelig ikke noget problem med hverken mænd eller kvinder i uniform, så længe det er under de samme vilkår.

uanset køn, kan du sagtens være en super soldat, men jeg mener at diskrimineringen i mod svendene skader de kvinder som kæmper & uddanner sig under lige vilkår med svendene, fordi de vil næsten altid skulle bevise at de ikke sluppet billigere igennem uddannelsen.

Dette er noget jeg selv har set, begge dele- og for mig er en soldat intet køn og den eneste (hud)farve en soldat har er grøn, hvis I forstår mig.

Kender selv enkelte supergode kvindelig soldater, deltager på svendenes vilkår & derved har tilkæmpet sig den respekt alle soldater bør have overfor hinanden.

Paradoksalt…i forsøget på ligestilling skaber man ulige ansøger krav for at få kvinder ind og tilmed uddannelserne har forskelligt niveau afhængig af kønnet…hmm hvor er ligestillingen i det ?…hvis det bare drejer sig om at få et bestemt antal kvindelige konstabler,sergenter og officerer igennem så er det intet værd hvis deres uddannelsesforløb bliver gjort nemmere end mænds forløb…

Tobias der er sku ikke ligestilling mellem mænd og kvinder i forsvaret og det er til at brække sig over at de vælger kvinder der ikke er egnet istedet for mænd der kunne blive nogle fucking gode soldater bare fordi der er en masse kvinder der går og råber om ligestilling og at der skal flere kvinder ind så det er sku ikke noget med ligestilling og der er sku ikke særlig mange af kvinderne der bliver alligevel

Jeg kan tydelig huske en dokumentar om Flyvevåbnet og pilotaspiranter…der var en håndfuld kvinder der gerne ville være pilot på F-16 men de kunne ikke klare de fysiske krav der blev stillet til mændene og så kom spørgsmålet ” kunne man så løsne på kravene til kvinderne for at få dem igennem “…der var svaret klart ” nej ! “…en F-16 tager ikke hensyn til hvilket køn der sidder i sædet og kravene havde det niveau der var nødvendigt…to af kvinderne droppede helt ud af uddannelsen fordi de ikke klarede kravene og tre blev helikopter piloter , nogle år senere var der en kvinde der klarede kravene til F-16 og hun blev så Danmarks første kvindelige jagerpilot…Line Bonde – det viser bare at det er misforstået at gøre det nemmere for kvinderne at komme igennem…men der findes super dygtige kvindelige soldater og selvfølgelig skal de have chancen …men på helt ens vilkår…måske var det også en ide at lave værnepligt om til værneret for svendene..

Vil selv gerne ind, er frivillig i marinehjemmeværnet lige nu.
Og jeg kan end ikke som hvorfor der skal være forskel på mænd og kvinder, og synes der er helt absurd hvis kvinder har hjælpemidler. Sq ikke fordi man i krig oplever opgør sige “hov hov vent det er en kvinde, vi lukker øjene og tæller til ti” Er helt enige med det skal være lige, og det gælder for ALT, uanset køn !

der er slet ingen der vil kommentere på at hun står med en pistol som ikke indgår i vpl pensum?

Enig Buller Jensen … Hvad fanden skal vi kvinder i forsvaret ??? Næ lad heller kvinderne blive hjemme og forsvar kødgryderne og ungerne … :D

Det er uhyggelig læsning

Doesn’t matter. værnepligten anno 2013 er alligevel ikke værd at skrive hjem om. 4 måneder er simpelt hen bare røv og nøgler i den sammenhæng efter min mening. Et døvstumpt mongolbarn kunne klare det med glans.

Det er ikke kun kvinderne der har mulighed for at springe over i køen med hensyn til værneret. Fysiske stærke mænd i fysik god form har også mulighed for at springe over i køen.