B.T. skriver i dag at danske soldater leger Rambo på facebook.

Journalist Thomas Nørmark Krog fra BT skriver : “Danske soldater lægger billeder på Facebook, hvor de opfører sig som actionhelte. På et profilbillede sidder en soldat med geværet i hånden og laver vildt ansigtsudtryk. Andre soldater lægger billeder på deres profiler, hvor de står med automatrifler i skudposition, og en soldat er i bar overkrop som en ægte Rambo.”

Major Kim Grünberg fra Hærens Operative Kommando tager nu initiativ til, at en militærjurist vurderer billederne på Facebook

TV2-News har bragt historien som top-story hele morgenen og formiddagen, og har bla snakket med Flemming D. Vinther for­mand for Hærens Konstabel og Korporalforening. , der udtaler :

“Helt ærligt, så mener jeg, forsvaret burde have bedre ting at tage sig til. Nu skal vi også passe på, at vi ikke blive bange for vores egen skygge,” “Hvis der var tale om billeder, der krænker nogen eller foregiver likvide­ringer, så var det klart en helt anden sag,” siger Flemming D. Vinther, Han fortsætter: “Men her er der blot tale om unge mennesker, der lægger billeder af sig selv på Facebook.”

Tidligere har vi her på krigeren.dk bragt artiklen : “Brug internettet med omtanke“, der forklarer retningslinjer for brug af sociale medier, for danske soldater.

Kommentarer

kommentarer

Related posts:

  1. Danske soldater hjælper britiske ex-soldater
  2. Danske soldater såret i Helmand
  3. To danske soldater ramt af en eksplosion
  4. Tre danske soldater såret i Helmand
  5. Afghansk bataljon skal afløse danske soldater